Riktigt träningspass

Det var länge sedan sist men igår blev det av, ett riktigt träningspass med Kiros. Eftersom det var afton gick jag hem en timme tidigare än vanligt. Kent hade inte kommit hem utan jag fick ta en tur med de två svarta odjuren. Jag passade då på att träna med Kiros eftersom det var möjligt att vara utan vantar en längre stund. Det blev ett pass med fritt följ och läggande under gång.

Kiros jobbade på bra och behöll koncentrationen kanon. Just koncentrationsbiten är lite svår just nu när huvudet är fullt med löptik men jag tror att det är bra för honom att fokusera på något annat. Kravet på koncentration kvarstår men belöningsfrekvensen blir högre. Igår fokuserade jag på rakt fram i fria följet, Kiros har en tendens att flyta ut till vänster så jag jobbade på att få honom att behålla positionen, och sedan avslutade vi med helomvändningar. Läggande under gång har jag precis börjat med i fotpositionen så jag stannar samtidigt som jag säger ligg åt Kiros.

På väg hem sedan fick han gå lös och här kom nog den största utmaningen för honom, inkallningsövningar trots en massa underbara pissfläckar 😀 Vid första försöket blev jag tvungen att gå och ruska om herrn lite men sedan gick det jättebra.

No Comments Yet

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *